opakowanie gratis

Jak dbać o srebrną biżuterię
Jak dbać o srebrną biżuterię

Posiadając złotą lub srebrną biżuterię, możemy z upływem czasu zaobserwować, że nie ma ona już takiego blasku i koloru jak kiedyś. Należy zdawać sobie sprawę, że srebro czy inne metale wchodząc w kontakt z innymi związkami chemicznymi mogą powodować zmianę jego barwy.  Musimy zatem wiedzieć w jaki sposób dbać o złotą czy srebrną  biżuterię, aby długo mogła cieszyć swym pięknem i blaskiem. W inny sposób zajmujemy się biżuterią, gdy jest wykonana tylko ze złota lub srebra, a jeszcze w inny sposób kiedy osadzone są w niej kamienie szlachetne, diamenty czy perły.

Mając podstawowe informacje na temat materiału z którego wykonane są obrączki, pierścionki zaręczynowe, kolczyki, bransoletki, zawieszki czy inne piękne wyroby jubilerskie, możemy znaleźć cały ogrom informacji jak o nią dbać. Poprzez stosowanie odpowiednich środków chemicznych dostępnych w wyspecjalizowanych sklepach np. jubilerskich, poprzez domowe sposoby czyszczenia i konserwacji złotej i srebrnej biżuterii.

Większej uwagi wymagają wyroby jubilerskie wykonane ze srebra. Srebro wchodząc w kontakt ze związkami siarki (np. poprzez pot osoby która ją nosi) może pokryć się ciemnym nalotem. Nalot to siarczek srebra, który powoduje, że nasza biżuteria wydaje się ciemniejsza niż była na początku.

Musimy zdawać sobie sprawę, że czasami biżuterię specjalnie się „postarza”, aby nadać jej  charakter, taki zabieg zaczerniania nasi nazwę: oksydacja.

Aby skutecznie pozbyć się niechcianego nalotu możemy wykorzystać kilka dobrze znanych rad:

  1. W pierwszej kolejności możemy udać się sklepu i kupić specjalny środek do czyszczenia srebrnej biżuterii
  2. Jedną z domowych metod jest wykonanie kilkuprocentowego roztworu soli. Na dnie naczynia z roztworem umieszczamy kawałek folii aluminiowej i kładziemy przedmioty ze srebra: pierścionki, kolczyki, łańcuszki, zawieszki a także inne przedmioty wykonane ze srebra. Ogrzewanie przyspiesza proces zaniku ciemnego nalotu, nie powodując ubytku i nadtrawiania srebra z przedmiotów które zostały poddane czyszczeniu, biżuteria nie wymaga polerowania. Jest to metoda bardzie bezpieczna dla naszej biżuterii niż stosowane specjalnych odczynników które powodują usunięcie osadu siarczku srebra.
  3. Innym z domowych sposobów czyszczenia srebrnej biżuterii jest pasta do zębów, jednak jest to metoda dosyć ryzykowna ponieważ można ją porysować.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl